Opis pokazów dla gimnazjum


1. Ziemia - kosmiczny podróżnik.
Oglądamy zmiany zachodzące na niebie spowodowane ruchem obrotowym i obiegowym naszej planety. Dowiadujemy się co to są gwiazdozbiory zodiakalne, ekliptyka, północny biegun niebieski. Obserwujemy zmiany wysokości górowania słońca na niebie, oraz zmiany oświetlenia ziemi w różnych porach roku.

2. Ruchy Ziemi i ich następstwa
 Ten pokaz to świetne powtórzenie przed testem gimnazjalnym. W czasie zajęć przypomnimy wszystko co uczeń 3 klasy gimnazjum powinien wiedzieć o Ziemi jako planecie, jej ruchu obrotowym i obiegowym. Przypomnimy m.in. miejsce Ziemi wśród innych planet Układu Słonecznego, kształt i rozmiary Ziemi, nachylenie osi Ziemi, współrzędne geograficzne, ruch obrotowy i jego następstwa, , ruch obiegowy i jego następstwa.

3. Nasz kosmiczny adres
Zwiedzamy bliższe i dalsze otoczenie Ziemi. Poznajemy różne obiekty znajdujące się w przestrzeni kosmicznej: planety, gwiazdy, gromady gwiazd, mgławice, galaktyki, gromady galaktyk, czarne dziury. Znajdujemy odpowiedź na pytanie jakie jest miejsce Ziemi we wszechświecie, czyli poznajemy nasz kosmiczny adres.

4. Układy planetarne w Naszej Galaktyce
Podróżując po Układzie Słonecznym uzyskujemy najnowsze wiadomości na temat należących do niego ciał niebieskich. Odwiedzamy inne znane w tej chwili układy planetarne. Dowiadujemy się jak zostały odkryte, jak powstały i jaka czeka je przyszłość.

5. Mars  drugą  Ziemią?
"Ziemia jest kolebką ludzkości, lecz nikt nie pozostaje w kolebce do końca życia." Konstanty CiołkowskiW ostatnich latach coraz częściej mówi się o locie ludzi na Marsa. Czy rzeczywiście zbliża się moment, kiedy ludzie opuszczą swą kolebkę, i marzenia ojca kosmonautyki Konstantego Ciołkowskiego staną się faktem? Kiedy ludzie polecą na Marsa? Czy założą tam bazy, a w przyszłości kolonie? Czy  uda się kiedyś upodobnić tę planetę do ojczystej Ziemi, tak by stała się nowym domem ludzkości? Co dzisiaj wiadomo o Marsie? W jaki sposób prowadzi się badania tej planety? Jaki wkład wnoszą w nie polscy uczeni? Na te i wiele innych pytań znajdziemy odpowiedź na pokazie  „Mars drugą Ziemią?"

POWRÓT>>

 
Strona głównaWarunkiKto prowadzi?CennikGaleriaKontakt